Poängtabell/blogg

Kolla in hur laget ligger till här i tabellerna….och motståndarna förstås.

 

Poängtabellerna uppdateras dagen efter varje match.

Division 1

Lag
MatcherPoäng
Teknikbyggarna310
BPC410
Äggplanta IF38
LiU AIF Herr 126
SA-Boys25
Jädermeister44
I fetaste laget41

Division 2

LagMatcherPoäng
Let me out38
Norisol36
Dream Team24
LIU AIF HERR 224
Squats n' Squash34
Lag Stenshult12

Division 3

LagMatcherPoäng
Tingstads Giganter514
D & D49
Äh, ingen stor grej37
Atero47
LiÖ43

Division 4

LagMatcherPoäng
Los Kapenos de Squashos311
LiU AIF Herr 338
Noob's United37
Hets34
Cherry Pie21
Vinnarcirkeln21

Division 5

LagMatcherPoäng
CalzoneX311
Ulfåsa möbler28
Zucchini27
Gosebo IF36
Racket Science45
LiU AIF Herr 422
SMAC/DIABLO31

Dam

Lag
MatcherPoäng
LIU Aif Dam 126
Lycka26
LIU Aif Dam 224
Rolette20

LAGsquash-bloggen (Sqloggen) HT-19

02 oktober

Vi är igång HT-19!!

Det kommer skrällar i flera divisioner direkt och fler lär det bli.

I div.1 tar förra säsongens vinnare Teknikbyggarna kommandot direkt och har efter två matcher 6 poäng.
Nu har dock LiU’s herr 1 kommit ned från matchserien och har garanterat vittring på årets guld.
Inte mötts ännu men det kommer bli riktigt tufft.
Nykomlingarna i divisionen Jädermeister ligger med 2 matcher spelade i imponerande mittendelen.

 

Div.2
Dream Team och Let me out delar (i skrivande stund) första platsen just nu med varsin match och 3 poäng.
Lag Stenshult och Liu herr 2 fick skjuta upp sin första match mot varandra så vi väntar lite med vidare analys av divisionen.

 

Div.3
I divisionen nya laget Äh, ingen stor grej skrällde med en 4-0 seger i första matchen men andra mot Yellow Fellws blev det lite tuffare motstånd.
De båda delar 1:a och 2:a plats just nu med 7 resp. 5 poäng så det blir strid om poängen där kan vi lova.
Veteranerna Atero är med bra i mitten av tabellen och ett annat veteranlag LiÖ jobbar för sina första poäng.

 

Div.4
Skräll nummer 2: laget med wildcard upp i 4:an Los Kaptenos de Squashos dundrar in 4-0 mot Vinnarcirkeln i sin första match och tar ledningen i divisionen.
Dock bara en poäng över Liu herr 3 och Noob’s United så det blir en jämn säsong här anar vi.

 

Div. 5
Nykomlingarna CalzoneX och för andra säsongen Racket Science har delad topp på 3 poäng men i denna division har fortfarande 3 lag ännu ej spelat sina första matcher så här lämnar vi öppet för förändringar i toppstriden.

 

Dam
Så roligt med ännu en säsong med damdivision och 50% tidigare lag och 50% nya lag är ju förträffligt!
Och så ett rutinerat lag LiU dam 1 på första plats och nya laget Lycka på andra.
Rolette knep ingen poäng i första matchen men det är ju bara BÖRJAN på säsongen 🙂

 

//Johan

Seriesegrare VT19
Division 1: Teknikbyggarna
Division 2: Jädermeister
Division 3: Lag Stenshult
Division 4: Yellow Fellows
Division 5:
Dam: Lag SULO

 

Seriesegrare HT18
Division 1: Äggplanta IF
Division 2: BPC
Division 3: DESM
Division 4: Poseidons Pojkar
Division 5: Äh, ingen stor grej

Seriesegrare VT18
Division 1: LiU Aif
Division 2: Äggplanta IF
Division 3: Let me out
Division 4: Squats n´ Squash
Division 5: DESM